پتانسیل انرژی خورشیدی در ایران

پتانسیل-انرژی-خورشیدی-در-ایران

پتانسیل انرژی خورشیدی در ایران

شرایط جغرافیایی و آب و هوایی در ایران برای انرژی خورشیدی و سایر انرژی های تجدید پذیر بسیار مناسب است. کوه های البرز در شمال غربی، بیابان های شرق، دریای خزر در شمال و خلیج فارس در جنوب، با یک مساحت بزرگ از ۱۶۴۸۱۹۵ کیلومتر مربع، دارای طیف گسترده ای از محیط طبیعی است. کشور دارای DNI قابل توجه (نور مستقیم مستقیم) تا ۵٫۵ کیلووات ساعت در متر مربع در روز و به طور متوسط ​​۳۰۰ روز آفتابی در سال است. به ویژه، مناطق مرکزی و جنوبی ایران دارای تابش خورشیدی بالا مانند استان های یزد، فارس و کرمان با DNI حدود ۵/۲ تا ۵/۴ کیلووات ساعت در متر مربع در روز است.

نقشه ذرات خورشیدی زیر می تواند پتانسیل انرژی خورشیدی در ایران را نشان دهد.

نقشه تابش خورشیدی برای ایران

پتانسیل انرژی خورشیدی در ایران

 

قانون اصلی سرمایه گذاری خارجی در ایران، قانون حمایت از سرمایه گذاری خارجی (FIPPA) است. FIPPA سرمایه گذاران خارجی را همان حقوق، حمایت و امکانات موجود برای سرمایه گذاران داخلی می دهد. این شامل اجازه برای سرمایه گذاری در تمام زمینه هایی است که فعالیت های بخش خصوصی مجاز است و مجوز نگه داشتن تا ۱۰۰٪ سهام در اشخاص حقوقی ایران. انرژی تجدیدپذیر یکی از عوامل کلیدی برای جذب سرمایه گذاری خارجی در ایران است. در مراحل بعدی، اطلاعات تکمیلی در مراحل بعدی در دسترس قرار می گیرد.

 

تعرفه های خرید مجاز برق تضمین شده

برای تحقق مقاله ۴۴ قانون قانون اساسی در مورد افزایش مشارکت بخش خصوصی در فعالیت های اقتصادی کشور و به منظور حفظ منابع انرژی فسیلی، حفاظت از محیط زیست، تنوع منابع انرژی و دفاع غیر قانونی، سازمان انرژی تجدید پذیر (SUNA) تصویب شده است تعرفه های خوراک (FiTs) برق قابل تجدید و تمیز تولید شده از نیروگاه های غیر دولتی به عنوان یکی از برنامه های برتر آن است. طبق فرمان، برق تولید شده توسط انرژی خورشیدی به عنوان جدول زیر خریداری خواهد شد.

روش سرمایه گذاری در بخش انرژی تجدید پذیر در ایران

متقاضیان غیر دولتی که قصد ساخت نیروگاه های انرژی خورشیدی تجدید پذیر را دارند، باید برخی از الزامات زیر را در نظر داشته باشند

ثبت شرکت:

سرمایه گذاران خارجی در تولید انرژی پاک و قابل احترام استقبال می شوند. آنها می توانند درخواست مجوز ساخت و ساز شامل PPA را با ثبت نام یک شرکت در پیوستن ایران به شرکت های ایرانی درخواست کنند.

انتخاب محل مناسب به عنوان طرح سایت:

شرکت ها باید سعی کنند موقعیت مکانی خود را برای نیروگاه خورشیدی خود مفید بدانند. فرض می شود که زمین مورد نیاز برای نیروگاه های خورشیدی حداکثر ۲ هکتار باشد.

 

مجوز ساخت و ساز (مجوز) صدور:

متقاضیان ساخت و ساز باید فرم درخواست آنلاین را در وب سایت SATBA پر کنید. آنها باید برگه A، B و نامه تعهد را پر کنند. همچنین، آنها باید مستندات لازم مانند مقررات انجمن، آگهی ثبت نام  را در نشریه رسمی و آخرین اصلاحات آن، ظرفیت و مختصات سایت محل نامزدی تهیه کنند. تمام اسناد باید در وب سایت SATBA تأیید شود.

علاوه بر این، شرکت ها باید به مبلغ ۱، ۹۶، ۰۰۰ ریال به ازای هر مگاوات هزینه کنند. البته نیروگاه خورشیدی با ظرفیت تا ۱ مگاوات نیازی به پرداخت هر هزینه ای ندارد.

* مجوز ساخت و ساز برای یک ظرفیت مشخص در یک مکان خاص صادر شده است.

 

دریافت مجوزهای مورد نیاز:

شرکت ها باید مجوز های زیر را از مقامات مرتبط برای نیروگاه خورشیدی دریافت کنند:

مجوز اتصال شبکه (توسیر، شرکت های برق منطقه ای و شرکت های توزیع)

مجوز محیط زیست (سازمان محیط زیست)

مجوز حمل و نقل زمینی (اجاره یا خرید زمین از سازمان های مرتبط)

 

مبادله قرارداد:

پس از کنترل دقیق تمامی مجوزها و مستندات توسط SATBA، شرکت ها باید اسناد زیر را برای امضای قرارداد آماده کنند:

مشخصات نیروگاه های خورشیدی (کمیت، کیفیت و قدرت تجهیزات)

طرح سایت

برنامه زمانی برای ساخت پروژه

مقدار تولید انرژی نیروگاه خورشیدی در طول ۲۰ سال

 

دوره تحویل:

نرخ این اعلامیه برای PPAs معتبر است که نیروگاه ها در طول حداکثر ۱۵ ماه برای انواع مختلف نیروگاه های خورشیدی ساخته می شوند و تجاری می شوند از زمان امضای PPA.

, , , , , , , , ,
نوشتهٔ پیشین
ریسک کشور هند در آزمایشگاه انرژی خورشیدی
نوشتهٔ بعدی
یک سوم ایران ظرفیت نصب پنل خورشیدی دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست