پروژه هیبرید هیدرو-خورشیدی فعالیت تجاری خود را در تایلند آغاز کرد

پروژه هیبرید هیدرو-خورشیدی فعالیت تجاری خود را در تایلند آغاز کرد

به گزارش آرا نیرو، اداره تولید تایلند (EGAT) تایید کرده است که پروژه هیبریدی هیدرو-خورشیدی شناور ۲۴ مگاواتی عملیات تجاری خود را در شمال شرقی تایلند آغاز کرده است. این نصب بخشی از طرح‌های گسترده تر برای توسعه ۱۶ پروژه خورشیدی شناور با ظرفیت ترکیبی ۲۷۲۵ مگاوات است.

سازمان EGAT تایید کرده است که یک پروژه هیبریدی هیدرو-خورشیدی شناور ۲۴ مگاواتی، واقع در سد Ubol Ratana در استان Khon Kaen در شمال شرقی تایلند، عملیات تجاری را آغاز کرده است.

پروژه هیبریدی هیدرو-خورشیدی انرژی خورشیدی، نیروی آبی و سیستم ذخیره انرژی باتری (BESS) را ادغام می کند. از نیروگاه خورشیدی در روز و برق‌آبی در شب استفاده می‌کند، در حالی که BESS اجازه می‌دهد تا تولید برق در طول انتقال بین این دو ادامه یابد. EGAT گفت یک سیستم مدیریت انرژی و سیستم پیش بینی آب و هوا برای افزایش پایداری سیستم تولید برق گنجانده شده است.

این مقام با مرکز تحقیقات شیلات مستقر در تایلند برای ترویج حفاظت از گونه های آبزیان در این منطقه همکاری کرده است. ماهیگیری جزء جدایی ناپذیر کیفیت زندگی مردمی است که در مجاورت سد زندگی می کنند و سالانه میلیون ها ماهی در مخزن رها می شوند.

سازمان EGAT گفت: پنل های خورشیدی که کمتر از ۱ درصد از مساحت کل مخزن را پوشش می‌دهند، به گونه ای نصب شده اند که اجازه می‌دهد نور خورشید به سطح آب نفوذ کند بدون اینکه بر اکوسیستم زیر آب تأثیر بگذارد. این سازمان خاطرنشان کرد که قصد دارد یک مزرعه پرورش میگو با نیروگاه خورشیدی را در این منطقه توسعه دهد و به عنوان یک مرکز یادگیری عمل کند تا جوامع بتوانند درآمد ایجاد کنند و به خود اتکایی دست یابند.
پروژه سد Ubol Ratana دومین پروژه هیبریدی خورشیدی شناور EGAT است که مطابق با برنامه توسعه برق تایلند توسعه یافته است. این مقام در حال برنامه ریزی برای توسعه ۱۶ پروژه نیروگاه خورشیدی شناور در ۹ سد خود با مجموع ظرفیت نصب شده ۲۷۲۵ مگاوات است.

طبق گزارش آژانس بین المللی انرژی های تجدیدپذیر (IRENA)، تایلند تا پایان سال ۲۰۲۲ ۳۰۶۵ مگاوات نیروگاه خورشیدی مستقر کرده است. این کشور انتظار دارد تا سال ۲۰۳۷ بیش از ۵۰ درصد از ترکیب تولید برق خود را انرژی های تجدیدپذیر تشکیل دهد.

محققان آزمایشگاه ملی انرژی های تجدیدپذیر ایالات متحده، ۱۰ کشور آسیای جنوب شرقی از جمله تایلند را ارزیابی کرده اند که پتانسیل ترکیبی برای استقرار بیش از ۱ تراوات (TW) نیروگاه خورشیدی فتوولتائیک شناور را دارند. بر اساس تحلیل اواسط سال انجمن صنعت فتوولتائیک آسیا که تایلند یکی از بزرگترین بازارهای منطقه است، تصور می‌شود که بازار خورشیدی جنوب شرقی آسیا در سال گذشته ۱۳ درصد رشد داشته است.

نویسنده: دپارتمان خبری آرا نیرو
منبع: مجله فتوولتائیک PV

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
نوشتهٔ پیشین
قابلیت اطمینان شبکه برق کشور با وجود صادرات و واردات برق؛در سایه توسعه پست های برق مرزی
نوشتهٔ بعدی
تاثیرات امواج بر سیستم‌های نیروگاه خورشیدی فتوولتائیک شناور غشایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست