مزارع خورشیدی چگونه برای زنبورها و پروانه ها مفید هستند

مزارع خورشیدی چگونه برای زنبورها و پروانه ها مفید هستند

تحقیقات نشان می‌دهد که حشرات گرده‌افشان در پارک‌های خورشیدی رشد می‌کنند، به‌ویژه جایی که انواع گیاهان در حال رشد هستند.

پس از زمستان ابری و مرطوب، ممکن است تعجب آور به نظر برسد که مزارع خورشیدی در حال تبدیل شدن به یک عنصر ثابت در چشم انداز بریتانیا هستند. هزینه پایین تولید برق خورشیدی، همراه با ذخیره باتری، به وضوح از نظر تجاری قابل دوام است. اما با اعتراض برخی به از بین رفتن تولید مواد غذایی و ادعای آسیب به شخصیت روستایی، بحث برانگیز شده است.

یکی از عوامل، نادیده گرفته شده زنبورها، پروانه‌ها و مگس ها است، همه گونه هایی که دراین صورت به سرعت از روستاهای ما ناپدید می شوند. داده‌های صحرایی از ۱۵ مکان در سال ۲۰۲۱ نشان داد که حشرات گرده‌افشان در پارک‌های خورشیدی رشد می‌کنند، به‌ویژه جاهایی که گیاهان مختلفی اجازه رشد یافته‌اند یا در زیر و اطراف پنل‌های خورشیدی کاشته شده‌اند.

یک یافته شگفت‌انگیز این بود که پارک‌های خورشیدی در میان زمین‌هایی که با پرچین‌ها و سایر زیستگاه‌ها توسط کشاورزان از بین رفته بودند، برای حشرات مفیدتر بودند و فرصتی برای غذا و شهد را فراهم می‌کردند که در جاهای دیگر به دست نمی‌آمد.

این یکی از نمونه‌های روشنی است که در آن می‌توان با مشکلات تغییرات آب و هوایی و از دست دادن تنوع زیستی در چشم‌انداز فقیر ما مقابله کرد. توسعه دهندگان نیروگاه خورشیدی که برای کاشت انواع گیاهان غذایی بومی برای پروانه ها، زنبورها و حشرات معمولی وقت و زحمت می کشند، تنوع مورد نیاز را به حومه شهر باز می گرداند.
این موضوع تنها دستاورد انرژی خورشیدی نیست. دستاوردهای انرژی خورشیدی از زمان جنگ جهانی دوم مورد استقبال قرار گرفته است.

Source: https://www.theguardian.com

در طول جنگ جهانی دوم، هوانوردان و ملوانان آمریکایی که در اقیانوس آرام مورد اصابت گلوله قرار می‌گرفتند یا اژدر می‌شدند، اغلب در قایق‌های نجات گیر می‌افتند و قبل از اینکه بتوانند نجات یابند، بر اثر کم آبی جان خود را از دست دادند.

ماریا تلکس، بیوفیزیکدان، از مؤسسه فناوری ماساچوست دعوت شد تا راهی برای جلوگیری از کم آبی بدن و در نتیجه نجات جان سربازان پیدا کند.

دانشمند مجارستانی-آمریکایی این کار را با اختراع یک دستگاه آب شیرین کن اضطراری شبیه بالون انجام داد که از گرمای خورشید برای تبخیر آب دریا و متراکم کردن آن به آب آشامیدنی تمیز استفاده می کرد.

پس از جنگ، او ایده های بیشتری را در مورد گرمای حرارتی خورشیدی توسعه داد و در سال ۱۹۴۸ اولین خانه تماماً با گرمایش خورشیدی در جهان را آغاز کرد: Dover Sun House در ماساچوست.

این خانه از پنجره‌های با ارتفاع ۱۰ فوت (۳ متر) برای جمع‌آوری پرتوهای خورشید و ذوب نمک (سولفات سدیم) استفاده می‌کرد که گرمای خورشید را ذخیره می‌کرد.

همانطور که نمک سرد شد و دوباره جامد شد، گرما آزاد شد و برای گرم کردن هوای در حال گردش در سراسر خانه دو خوابه برای تقریباً ۱۰ روز یا بیشتر در هوای سرد استفاده شد.

در میان اختراعات دیگر، در سال ۱۹۵۳، او همچنین یک اجاق خورشیدی با کاربرد آسان برای پخت غذا در مناطق دورافتاده ایجاد کرد که قادر بود به ۲۰۰ درجه سانتیگراد برسد.

دانشمند مجاری-امریکایی Telkes (1900-1995) به عنوان “ملکه خورشید” شناخته شد و بیش از ۲۰ حق ثبت اختراع، عمدتا بر اساس انرژی خورشیدی، در طول عمر کاری خود به ثبت رساند.

نویسنده: دپارتمان خبری آرا نیرو
منبع: روزنامه گاردین

, , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
نوشتهٔ پیشین
استانداردهای بین‌المللی برای سامانه‌های نیروگاه خورشیدی فتوولتائیک
نوشتهٔ بعدی
رویکرد جدید برای بهبود MPPT در سیستم های فتوولتائیک نیمه سایه دار که در دماهای بالا کار می کنند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست