اولین نیروگاه خورشیدی در یزد

اولین-نیروگاه-خورشیدی-در-یزد

نیروگاه خورشیدی در یزد

اولین نیروگاه با به‌کارگیری انرژی خورشیدی و گاز طبیعی در جهان است . این نیروگاه خورشیدی با دانش متخصصان ایرانی ساخته شده‌ است .

هدف ساخت نیروگاه خورشیدی در یزد:

 • – انتقال فناوری ساخت نیروگاه‌ خورشیدی
  – بومی کردن صنعت نیروگاه خورشیدی
  – توسعه انرژی‌های پاک
  – توسعه ی به‌کارگیری انرژی‌های پاک و کاهش آلودگی‌های زیست محیطی
  – پایداری بیشتر ولتاژ برق در منطقه
  – ایجاد اشتغال در منطقه
  – استفاده از حداکثر توان مهندسی داخل کشور و ارتقای دانش فنی

نیروگاه خورشیدی حرارتی یزد

نیروگاه حرارتی خورشیدی یزد در کشور یزد، در شهر یزد واقع شده است که از لحاظ سطح انرژی خورشیدی در میان شهرهای مهم ایران قرار دارد. راندمان بالاي آن به علت استفاده همزمان از گاز، بخار و انرژي خورشيدي و همچنين انرژي پاک، از ويژگي هاي برجسته نيروگاه مي باشد.
خبرگزاری دولتی ایرنا. محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور سابق ایران، نیروگاه ۴۸۴ مگاواتی را در شهر مرکزی یزد باز کرد. ساخت و ساز این تاسیسات هزینه حدود ۳۰۰ میلیون یورو (۴۲۶ میلیون دلار) است.

نیروگاه ترکیبی چرخه برای ۳۳۰۰ نفر تخمینی را فراهم می کند. آقای احمدی نژاد یک کارخانه فولاد بزرگ را در نزدیکی شهر اردکان افتتاح کرد. این تاسیسات جدید بخشی از استراتژی بلند مدت ایران برای جایگزینی سوخت های فسیلی با منابع انرژی تجدیدپذیر است. به منظور دستیابی به این هدف، در چند سال آینده، ایران چندین نیروگاه خورشیدی تولید خواهد کرد.

به گفته یوسف آرتوودلی، مدیر عامل سازمان انرژی های تجدید پذیر ایران، کشور آسیا قصد دارد ۵،۰۰۰ مگاوات برق از منابع انرژی تجدید پذیر تولید کند. آرماودلی گفت: ” از طریق استفاده از منابع انرژی تجدید پذیر در طی برنامه توسعه پنج ساله پنجم (۲۰۱۰-۲۰۱۵)، از سوی بخش خصوصی برای تولید حدود ۵۰۰۰ مگاوات برق، از تعداد زیادی نیروگاه استفاده می شود.”

مدیر سابا افزود که آژانس او قبلا قراردادی را با یک شرکت خصوصی برای ساخت یک نیروگاه ۱،۰۰۰ مگاواتی که از باد، انرژی زیستی و انرژی خورشیدی استفاده می کند، امضا کرده است.

ایران اخیرا علاقه خود را به منابع انرژی تجدیدپذیر افزایش داده است. اولین نیروگاه خورشیدی آن در سال ۲۰۰۹ در شهر شیراز شیراز افتتاح شد. نیروگاه خورشیدی ترکیبی یزد یک نیروگاه هیبریدی واقع در نزدیکی یزد است که در سال ۲۰۰۹ فعالیت خود را آغاز کرد. این اولین نیروگاه ترکیبی جهان است که از انرژی خورشیدی و گاز طبیعی استفاده می کند.

, , , , , , , , , , ,
نوشتهٔ پیشین
فن آوری های تولید انرژی حرارتی خورشیدی
نوشتهٔ بعدی
نیروگاه خورشیدی هیبریدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست