منابع انرژی تجدید پذیر، استفاده از انرژی پاک

منابع انرژی تجدید پذیر، استفاده از انرژی پاک

انرژی خورشیدی برای تأمین سهم عمده انرژی پاک

فن آوری های تولید انرژی خورشیدی برای تأمین سهم عمده انرژی پاک و تجدید پذیر مورد نیاز در آینده اهمیت دارند زیرا آنها در هزینه های تکنولوژی تولید برق تجدید پذیر هستند. تولید برق خورشیدی پایدار و رقابتی با تولید برق فسیلی در دهه آینده می شود. تولید برق خورشیدی ثابت شده است که یکی از جذاب ترین گزینه ها برای تولید انرژی الکتریکی در حالت شبکه متصل و توزیع شده است. تولید انرژی خورشیدی می تواند توسط سیستم های فتوولتائیک (PV) و تمرکز نیروی خورشیدی (CSP) انجام شود.

بیشتر انرژی تولید شده در سطح جهانی از سوخت های فسیلی استفاده می کند که شامل انتشار دی اکسید کربن خطرناک محیط زیست و کاهش منابع سوخت فسیلی است.
تنوع مداوم در قیمت سوخت، نگرانی عمده در مورد استفاده پایدار از آن برای نیازهای انرژی آینده را افزوده است.

به منظور به حداقل رساندن تخریب محیط زیست در طول فرایند تولید انرژی به علت انتشار گازهای خطرناک، استفاده از منابع انرژی تجدید پذیر می تواند استفاده از انرژی پاک و همچنین پایدار را داشته باشد. با توجه به تقاضای روزافزون انرژی پاک، افزایش شدید استفاده از انرژی خورشیدی که به طور طبیعی موجود است مشاهده شده است.

در حال حاضر چند راه ممکن برای پیشرفت های تکنولوژیکی انرژی خورشیدی وجود دارد. برای به طور موثر استفاده از سیستم انرژی خورشیدی، نیاز به دانستن تکنولوژی و مناسب بودن آن با توجه به شرایط و ماهیت استفاده است.

در این مقاله، فن آوری های مختلف انرژی خورشیدی مورد بررسی قرار گرفته است که می تواند برای تولید انرژی پایدار جهانی استفاده شود.

تاکید اصلی بر فن آوری های خورشیدی فتوولتائیک (PV) و انرژی خورشیدی متمرکز (CSP) بوده است.. مشاهده شده است که PV خورشیدی بیشتر از نظر تجاری توسعه یافته است و تکنولوژی بالغ برای هر دو برنامه کاربردی کوچک و بزرگ مناسب است در حالی که تکنولوژی CSP با وجود گران بودن بازده اقتصادی بالاتر است و برای برنامه های کاربردی در مقیاس بزرگ مناسب است. هر تکنولوژی انرژی خورشیدی مزیت و ضعف خاص خود را دارد و استفاده ترجیحی آنها اساسا به شرایط ویژه و شرایط داده شده بستگی دارد.
همچنین مشاهده شده است که انرژی خورشیدی، منبع انرژی ممتاز نسبتا پایدار در دسترس است، توانایی قابل ملاحظه ای برای افزایش نیازهای برق جهان دارد.

جهت مشاهده مقاله ” پتانسیل انرژی خورشیدی در ایران” روی تصویر زیر کلیک نمائید.

پتانسیل-انرژی-خورشیدی-در-ایران

, , , , , , , , , , ,
نوشتهٔ پیشین
مدارس در ایالات متحده از انرژی خورشیدی استفاده می کنند
نوشتهٔ بعدی
کرواسی نیروگاه خورشیدی ۵/۶ مگاواتی

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست