چرا انرژی خورشیدی از همیشه ارزان‌تر شده است؟

اخبار

چرا انرژی خورشیدی از همیشه ارزان‌تر شده است؟

بدون دیدگاه

انرژی خورشیدی هرگز ارزان‌تر از امروز نبوده و لذا ارزان شدن آن یک موفقیت برای طرفداران انرژی پاک، به شمار می‌آید.

در چهار دهه‌ی گذشته، هزینه‌ی برخی از پنل‌های خورشیدی، مانند سلول‌های فتوولتائیک «PTV»، تا ۹۹ درصد کاهش یافته است. در حالی که رشد تکنولوژی به نحو چشم‌گیری افزایش یافته، اما هنوز هم این امر که انرژی خورشیدی تا به این حد ارزان شده، برای ما همانند یک سوال باقی مانده است.

سوالاتی نیز مطرح شده نظیر این که آیا این روند کاهشی به خصوص به دلیل حذف یارانه انرژی‌های تجدیدپذیر، می‌تواند ادامه داشته باشد یا خیر؟

مقاله‌ی جدید انجام شده، توسط MIT به بررسی تاریخچه‌ی پنل‌های خورشیدی PTV پرداخته تا ببیند چه چیزی باعث کاهش قیمت آن‌ها، در طول زمان شده است. یکی از مهم‌ترین موارد شناسایی شده، سیاست‌های دولتی است؛ به این معنی که پیشرفت در سیاست‌های دولت، ممکن است یکی از بهترین ابزارها برای گسترش استفاده از انرژی خورشیدی و مبارزه با تغییرات آب و هوایی باشد.

استفاده از مدلی پویا که چیزی فراتر از ارتباطات ساده را نشان می‌دهد، نشان داد که در واقع دولت‌ها می‌توانند اقداماتی را انجام دهند که سبب کاهش هزینه‌ی انرژی خورشیدی شود. علاوه بر این، با در نظر گرفتن این مراحل، می‌توان رابطه‌ی هم‌زیستی‌ای را بین نوآوری در فناوری و سیاست‌های اقلیمی ایجاد کرد.

هنگامی که سیاست‌هایی برای مقابله با انتشار کربن وضع گردید، محققان بر آن شدند تا به بهبود و رشد تکنولوژی‌های کم کربن بیاندیشند. با رشد این بازار، دولت‌های سراسر جهان، نقشی حیاتی را در کاهش هزینه‌های تکنولوژی و به نوبه‌ی خود هزینه‌های کاهش انتشار کربن ایفا کردند. تحقیقات نشان می‌دهند که رشد تقاضا برای انرژی خورشیدی در ۱۵ سال گذشته، مهم‌ترین عامل کاهش هزینه‌های حیرت‌انگیز آن، در این دوره بوده است.

سیاست‌های اعمال شده در ژاپن، آلمان، اسپانیا، کالیفرنیا و چین موجب رشد بازار شد و فرصت‌های زیادی را برای اتوماسیون و یادگیری ایجاد کرد. محققان به بررسی رشد استفاده از انرژی خورشیدی در طی سال‌های ۱۹۸۰ تا ۲۰۱۲ پرداختند و دریافتند که در این دوره‌ی زمانی هزینه پنل‌های خورشیدی ۹۷ درصد کاهش یافته است. آن‌ها فاکتورهای سطح بالا را برای تحلیل، تغییرات در تولید، توزیع یا تحقیق مورد بررسی قرار دادند و سپس به تجزیه و تحلیل هر یک از عوامل سطح پایین، یعنی علوم پایه و مهندسی پنل پرداختند.

یافته‌ها نشان می‌دهد که شش فاکتور سطح پایین، باعث بیش از ۶۰ درصد کاهش هزینه‌ها شده‌اند. این نشانه‌ای خوب است؛ به این معنی که اهرم‌های مختلفی وجود دارد که ما می‌توانیم با استفاده از آن‌ها انرژی خورشیدی را ارزان‌تر و رقابتی‌تر کنیم. به‌طور خلاصه، اگر ما می‌خواهیم کاهش هزینه‌ی انرژی خورشید همچنان ادامه داشته باشد، می‌توانیم از موارد بسیار متنوع‌تری در این زمینه استفاده کنیم و اگر بخواهیم هزینه‌های پنل‌های خورشیدی را همچنان کاهش دهیم، باید از عواملی استفاده کنیم که هزینه‌ی پنل‌ها را کاهش دهند.

منبع : آخرین خبر

, , , , , , ,
نوشتهٔ پیشین
انرژی خورشیدی، یک منبع بی حد و مرز
نوشتهٔ بعدی
ریسک کشور هند در آزمایشگاه انرژی خورشیدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست